🏝️ Místo dění: Gotland, ostrov ve Švédsku
Většina z nás si ji pamatuje z dětství – pihatá holka s copánky jako antény a silou, kterou by jí záviděl i Thor. Ale málokdo ví, kde se vlastně ikonické scény natáčely. Odpověď zní: ostrov Gotland, konkrétně městečko Visby a jeho okolí.
Tam totiž vznikla celá filmová magie – včetně slavné Vily Villekuly (Vilka Villekulla), tedy domu, kde Pipi bydlela se svým koněm a opičkou. A ten dům tam dodnes stojí. Není to jen kulisa, je to relikvie svobody, nezávislosti a lehkého chaosu, který ale dává smysl. Když ho uvidíš, víš, že jsi na místě, kde se nedbalo na pravidla, ale na radost.
🎬 Režisér Olle Hellbom – tichý hybatel kouzla
Za kamerou stál Olle Hellbom, švédský režisér, který měl k tvorbě Astrid Lindgrenové hluboký vztah. Režíroval nejen Pipi, ale i Děti z Bullerbynu, Ronju, dceru loupežníka, i Bratry Lví srdce.
Hellbom nebyl výstřední umělec, který by chtěl všechno změnit. Naopak – byl to tichý pozorovatel dětské duše. A přesně věděl, že Pipi není karikatura, ale ztělesnění toho, co děti tuší a dospělí zapomínají: že život se dá žít po svém.
Na Gotlandu, kde se natáčela většina scén, trávil Hellbom dlouhé měsíce. Měl tu malý dům, kde se schovával před švédskou pevninou i filmovým shonem. Právě tady vymýšlel scény, hledal záběry a trávil čas se štábem, který bral spíš jako rodinu než produkční jednotku.
Byl známý tím, že herce – hlavně děti – nikdy netlačil. Nechal je mluvit, jak chtějí. Nechal je zasmát se uprostřed scény. Nechal věci dít se. Protože věřil, že autenticita má větší sílu než dokonalost. A právě díky tomu je Pipi dodnes tak silná. Ne proto, že byla dokonalá. Ale protože byla svobodná.
🌊 Gotlandské útesy – kamenné věty, které píše moře
Gotland není jen ostrov s hezkými vesničkami. Je to ostrov s duší. Jeho nejikoničtější scenérie tvoří tzv. raukar – vápencové útvary, které připomínají kamenné postavy. Stojí na pobřeží, často osaměle, a působí jako sochy, které moře vytesalo za věky mlčení.
Právě zde Pipi skákala, běhala, tančila. Tyto útesy nejsou pozadím. Jsou přímou součástí atmosféry příběhů – dávají pocit volnosti, pohledu do dálky, kde nekončí svět, ale začíná dobrodružství.
Když na Gotland přijdeš, víš, že jsi dorazil někam, kde ticho mluví. Kde vítr v trávě říká: "Nejsi divný, jsi jen nespoutaný." Kde kameny nebrání cestě, ale dělají ji zajímavější. A to je přesně to, co Pipi vždycky dělala – z překážky udělala trampolínu.
A možná právě tady, na skalách omývaných mořem, se narodila celá ta filozofie: být svůj není rebelie. Je to návrat k sobě.
🏡 Domky, vila a muž, který odmítl Hollywood
Gotland není jen o útesech a moři. Je to také ostrov s duší z kamene a dřeva. Drobné domky, často s červenými střechami a bílými rámy, vypadají jako malované ilustrace z dětské knížky. Ale nejde o kýč – je to klid. A právě tady, v jedné z těch vil blízko Visby, trávil čas Olle Hellbom, režisér, který mohl mít Hollywood… a odmítl ho.
Ano, Hellbom byl známý i za oceánem. Po úspěchu Pipi a dalších filmů dostal několik nabídek od amerických studií. Mohl točit v Los Angeles, mohl točit s herci, kteří si objednávají vodu na pokoj bez ledu a s limetkou. Ale ne. On chtěl raději dům na ostrově. A klid, který je opravdový.
🎥 Něco, co zůstalo mezi řádky:
- Hellbom měl ve zvyku každý večer zapisovat si ručně poznámky z natáčení – nejen technické, ale i lidské. Co dítě řeklo mimo kameru, kdy se někdo zasmál, kdy foukal vítr tak, že to změnilo scénu. Ty poznámky nikdy nevydal.
- Miloval světlo Gotlandu. Říkal, že tu slunce padá jinak. Měkké, rozptýlené, trochu melancholické. Světlo, co nelže.
- Nechal štáb i herce improvizovat. Mnoho replik Pipi ve filmu není z původního scénáře. Je to její vlastní vnitřní jazyk. On tomu říkal „dětská pravda“.
- Vila, ve které bydlel, byla jednoduchá. Dřevěná, bílá, s verandou a starými okny. A v kuchyni měl prý na zdi cedulku: „Tady se netočí show. Tady se dýchá.“
Hellbom věděl, že některé věci se netočí. Musí se cítit. A že některé pohádky nejsou pro děti. Jsou pro ty dospělé, co to ještě nezapomněli. A tak místo slávy si vybral ostrov. A klid, co neumí dělat efekty, ale umí dělat otisk v duši.
Tady někde začíná skutečné kouzlo Pipi. Ne ve scénáři, ne v make-upu, ale v prostoru, kde byl režisér ochoten říct: „Ne, díky. Já zůstanu tady.“
💡 Svět dospělých podle Pipi
Kdyby Pipi dnes žila mezi námi, pravděpodobně by:
- nosila každou ponožku jinou a tvářila se, že ostatní to dělají špatně,
- odmítla vyplnit daňové přiznání, protože „je to moc papírový“,
- založila vlastní školu, kde by se místo matematiky učilo: „Jak vylézt na střechu a křičet na celý svět, že dnes je neděle“.
Jenže tahle postava není jen vtipná. Je revoluční. V tichosti. Pipi nezpochybňovala pravidla, protože by chtěla chaos. Ona je prostě nepotřebovala.
🔧 Svoboda jako životní styl
Pipi je archetyp člověka, který není proti systému. On jen nečeká, že ho systém pochopí. Její dům je barevný, protože svět není černobílý. Její síla je v rukách, ale i v tom, že se nebojí být sama. Nevadí jí samota. Ona si ji barví.
V době sociálních sítí by Pipi nepostovala nic pravidelně. Možná by měla účet, ale nikdo by nechápal, proč tam dávkuje jen fotky chleba, koně a vzkazy jako: „Dneska neděle. Dneska nikomu nevěř.“
🧠 A co my ostatní?
Každý má v sobě malou Pipi. Ale často ji umlčíme: „To se nehodí. To neříkej. To si nemysli.“
Pipi v nás sedí v koutě a čeká, až jí dovolíme vlézt na stůl a zasmát se.
A co by řekla na dnešní svět? Možná by se usmála a řekla:
„To je v pořádku. Já si stejně udělám palačinky a půjdu si povídat s opicí.“
Možná se nám dnes Pipi zdá zvláštní. Ale co když jsme spíš zvláštní my – protože jsme si na tu svobodu odvykli?
🌀 Shrnutí? Jednoduché:
- Pipi nelže.
- Pipi se směje.
- Pipi nečeká na povolení.
A jestli je svět moc vážnej? Tak si dej punčochu přes hlavu a buď chvíli zase dítětem. Svět to přežije. A možná tě pochopí. Anebo ne. Ale Pipi by ti zatleskala.
Komentáře
KryštofSrnka (25.06.2025 11:23)
Tohl stojí za to.
Nikola (22.06.2025 15:57)
Přesně takhle by měl vypadat normální internet.
TomBest (21.06.2025 15:25)
haha Díky, hned to sdílím. 😆
Karol (21.06.2025 15:25)
Mám radost, že jsem to našel. 😜