Jasmuheen – Život na světle, vzduchu a pořádné dávce publicity
V každé době existují lidé, kteří rádi překračují hranice. Někteří lezou na Mount Everest bez kyslíku, jiní běhají maratony pozpátku a pak tu jsou ti, co se rozhodnou, že jídlo je vlastně pro slabochy. A v téhle disciplíně se jasně zapsala Jasmuheen – australská duchovní učitelka, autorka a samozvaná breathariánka, která se proslavila tvrzením, že jí stačí pránická energie. (Jinými slovy: když máte hlad, zkuste si prostě pořádně nadechnout.)
Kdo je Jasmuheen?
Narodila se jako Ellen Greve v roce 1957 v Austrálii. Ještě v 90. letech o ní skoro nikdo neslyšel, pak ale přišla s novým životním stylem, kterému říká „pránická výživa“ nebo taky breathariánství. Základní myšlenka? Člověk může žít jen z prány – životní energie, která je údajně všude kolem nás, takže vlastně není potřeba polykat žádné těstoviny, rýži ani veganské párky.
Jasmuheen je autorkou několika knih, ve kterých popisuje, jak přežít na „čistém světle“ a pozitivních vibracích. Založila dokonce i „Institut pránického života“. Nechyběly semináře, kurzy, duchovní cvičení... a samozřejmě ani možnost zakoupit její bestsellery, protože i když pránu jíst nemusíte, účtenky platit pořád musíte.
🥗 (salát, který nikdy nesnědla)
Jak to celé začalo?
Na začátku byla snaha o duchovní růst, meditaci a hledání vyššího smyslu. Pak přišlo zjištění, že by bylo super, kdyby člověk nemusel řešit, co si dá k večeři. Jasmuheen postupně začala tvrdit, že naposledy jedla v roce 1993 a od té doby žije jen z prány, vody a někdy šálku čaje (ano, i mistři mají své cheat days). Brzy se kolem ní vytvořila komunita příznivců, kteří toužili přestat utrácet za potraviny a místo supermarketu chodit jen k oknu „nadýchat se“ poledního slunce.
☀️ (sluníčko – prý to nejlepší all inclusive menu)
Co na to svět?
Reakce byly... řekněme, smíšené. Zatímco někteří hledali nový směr a začali cvičit „sluneční dietu“, jiní naopak zůstali skeptičtí (zejména jejich žaludky).
Breathariánství ovšem není jen nevinná ezoterika – v 90. letech i později se objevilo několik případů, kdy lidé (inspirací její knihou nebo přednáškami) skončili v nemocnici nebo bohužel zemřeli na následky hladovění. Když média začala psát o „dietě smrti“, Jasmuheen byla najednou slavná víc, než kdy doufala – jen trochu jinak, než plánovala.
🏥 (pro ty, kteří místo prány sáhli po kapačce)
Experiment: „Život na světle“ pod dohledem
Kdo by si myslel, že australská televize si Jasmuheen pozve jen na kafe, ten se mýlí. V roce 1999 ji pozvala stanice Channel 7, aby dokázala, že to fakt umí – a postavili ji pod lékařský dohled, bez jídla a pití. Po několika dnech začala rychle ztrácet váhu, její zdraví se zhoršovalo a doktorka experiment zastavila kvůli ohrožení života. Jasmuheen prý jen tvrdila, že to bylo prostředím (moc blízko silnici a znečištěný vzduch – chudák pránická energie, asi byla v zácpě).
🚗 (nepránické ovzduší v Sydney)
Co na to věda?
Věda se shoduje: člověk bez vody žije pár dní, bez jídla maximálně pár týdnů. Breathariánství je podle lékařů extrémně nebezpečné a rozhodně nedoporučují zkoušet to doma. Prána je hezká metafora, ale bílkoviny a sacharidy nenahradí.
Zároveň ale i věda uznává, že síla mysli, meditace a víra v lepší svět mohou mít pozitivní vliv na psychiku. Jen na tělo to prostě nestačí. Není proto divu, že se kolem breathariánství stále točí kontroverze, a i Jasmuheen musela časem připustit, že občas si „něco dá“, třeba čaj nebo oblíbenou čokoládovou pralinku. (Ale jen kvůli harmonizaci vesmíru, jasně.)
🍫 (vesmírná pralinka pro nouzové chvíle)
K čemu je nám tenhle příběh?
Příběh Jasmuheen ukazuje dvě věci:
- Lidská představivost nezná hranic a vždycky se najde někdo, kdo zkusí žít „jinak“.
- Oběd je pořád lepší nápad než ambulance.
A pokud tě někdy napadne, že bys chtěl žít bez jídla, stačí si vzpomenout na to, jak se tvá nálada mění po půldni bez oběda. Když budeš mít pocit, že svět je fakt na pránu, zkus nejdřív tu polívku. Meditace je skvělá, ale svíčková má taky svoje kouzlo.
🥄 (pro všechny, kteří zůstávají u talíře)
Závěrem
Jasmuheen je stále aktivní, pořádá semináře, píše knihy a hlásá „pránickou výživu“ po celém světě. Její popularita už dávno přesáhla hranice Austrálie a její příběh zůstává varováním, že ne všechno, co zní spirituálně, je automaticky i zdravé.
Moudro na závěr:
„Myslet si, že život je jen o světle a vzduchu, je hezké. Ale přece jen, ten rohlík má někdy taky svoje kouzlo.“
😅
Komentáře
Venca (26.06.2025 11:06)
Škoda že nemůžu dát double-like.